Lidhje

Moska përshëndet planet e Uashingtonit për të zgjatur afatin e traktatit për armët


Rusia përshëndeti premten njoftimin e administratës presidentit Joe Biden se po kërkon një zgjatje pesë-vjeçare traktatit ri kontrollit armëve START, skadon 5 shkurt. Kremlini tha se po pret shohë detajet.

Duke folur para gazetarëve Moskë, zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitry Peskov, tha se Rusia "veçse mund mirëpresë vullnetin politik për zgjatur afatin e paktit", duke shtuar se gjithçka do varet nga detajet e propozimit".

Senatori amerikan Bob Menendez, kryetari i ri i Komisionit Marrëdhënieve me Jashtë Senatit, lëshoi një deklaratë mbështetje lëvizjes administratës.

Traktati i ri START "është thelbësor për sigurinë kombëtare Shteteve Bashkuara. Ai kufizon forcat strategjike bërthamore Rusisë, siguron masa forta dhe hollësishme verifikimi për siguruar Rusia t'i përmbahet angazhimeve saj dhe u garanton Shteteve Bashkuara fleksibilitetin e duhur për luajtin rolin e frenuesit bërthamor, mënyrë sigurt, moderne dhe efektive, " tha Senatori Menendez.

Megjithatë ai shtoi se administrata "duhet përballet me një Rusi revanshiste" vazhdon kërcënojë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

"Unë pres një përgjigje fortë nga administrata ndaj sulmit kibernetik kundër SolarWinds, sulmeve Kremlinit ndaj procesit tonë zgjedhor dhe përpjekjeve tij brutale për t’i mbyllur gojën dhe për vrarë opozitën politike," tha zoti Menendez.

fushatë vitin e kaluar, zoti Biden la kuptohej se synonte ta ruante traktatin.

Pavarësisht propozimit për traktatin START, sekretarja e shtypit e Shtëpisë Bardhë Jen Psaki tha enjten se presidenti Biden është i përkushtuar vërë para përgjegjësisë Rusinë për disa "veprime pamatura dhe armiqësore", përfshirë sulmin kibernetik mendohet se ka ndërmarrë ndaj kompanisë SolarWinds; ndërhyrja zgjedhjet e vitit kaluar dhe helmimin e udhëheqësit opozitës ruse, Alexei Navalny.

Po enjten, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet zgjasin afatin e traktatit dhe ta zgjerojnë atë.

"Nuk duhet përfundojmë një situatë pa asnjë kufizim për mbushjet bërthamore, kur traktati i ri START skadojë brenda ditësh," u tha zoti Stoltenberg gazetarëve Bruksel.

"Një zgjatje e tij nuk është fundi, është fillimi i përpjekjeve tona për forcuar tej kontrollin e armëve," tha zoti Stoltenberg.

Traktati u nënshkrua vitin 2010 nga presidenti i atëhershëm amerikan Barack Obama dhe presidenti i atëhershëm rus Dmitry Medvedev. Sipas paktit, secili vend nuk mund ketë shumë se 1,550 mbushje bërthamore dislokuara.

Ish- Presidenti Donald Trump e kishte sulmuar marrëveshjen, duke pretenduar se ajo i vendoste Shtetet e Bashkuara disavantazh.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG