Lidhje

Udhëheqësit botërorë urojnë Presidentin Joe Biden


Udhëheqësit botërorë i dërguan urimet e tyre Joe Bidenit pas inaugurimit tij mërkurën si Presidenti i 46-të i Shteteve Bashkuara. Siç raporton korrespondenti i Zërit Amerikës Henry Ridgwell nga Londra, shumë aleatë e kanë mirëpritur veçanërisht vendimin e tij për t'u ribashkuar me marrëveshjen e Parisit për klimën.

Udhëheqës botërorë, mesazhe urimi për Presidentin Biden
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Pas katër vjet marrëdhëniesh trazuara transatlantike, presidentja e Komisionit Bashkimit Evropian ofroi një urim ngrohtë për Presidentin Joe Biden.

Edhe një herë pas katër viteve gjata, Evropa ka një mik Shtëpinë e Bardhë. Nga ndryshimi i klimës tek shëndeti, nga digjitalizimi tek demokracia - janë këto sfida globale kanë nevojë për bashkëpunim përtërirë dhe përmirësuar global, tha Ursula von der Leyen.

Kryeministri britanik Boris Johnson kishte një marrëdhënie ngrohtë me ish-Presidentin Trump. Por zoti Johnson tha mërkurën se ai dhe Presidenti Biden kanë një plan përbashkët pune’.

Është diçka fantastike për Amerikën. Është një hap përpara për vendin, ka kaluar një periudhë vështirë.

Pati festime Kosovë - ku një rrugë mban emrin e djalit ndjerë Joe Biden, Bo Biden, i cili punoi atje me Departamentin amerikan Drejtësisë pas luftës së vitit 1999.

Aleatët e Shteteve Bashkuara rajonin e Azi-Paqësorit gjithashtu mirëpritën administratën e re amerikane.

"Kemi shumë punë për bërë bashku, qoftë për klimën, energjinë, sigurinë ndërkombëtare dhe, e rëndësishmja, sigurinë rajonale këtu Indo-Paqësor", tha kryeministri Australian Scott Morrison.

Kryeministri i Japonisë i bëri jehonë homologut tij australian.

"Shpresoj bashkëpunoj ngushtë me presidentin e ri për patur një rajon lirë dhe hapur Indo-Paqësor", tha kryeministri japonez Yoshihide Suga.

Është kjo një referencë e qartë për kërcënimin vjen nga Kina rajonin e Indo-Paqësorit.

Pekin, një thirrje për rivendosjen e marrëdhënieve me Uashingtonin.

"Shpresojmë qeveria e re amerikane ta shohë Kinën dhe marrëdhëniet tona një mënyrë objektive dhe racionale", tha zëdhënësja e ministrisë Jashtme kineze Hua Chunying.

Të mërkurën Kina vendosi sanksione mbi ish Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe dhjetra zyrtarë tjerë administratës Trump.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare zotit Biden i quajti sanksionetjoproduktive dhe cinike’, një përgjigje disa analistë thonë se nuk është për t’u habitur.

"Administrata e ardhshme do mbajë gjithashtu një qëndrim ashpër ndaj Kinës. Është një fushë ku mendoj se do kemi një marrëveshje dypalëshe për qasje. Por përsëri, do ketë një angazhim afërt me aleatët për ta bërë këtë", thotë Julie Norman, analiste sigurie Universitetin College Londër.

Ndërkohë udhëheqësi i Iranit tha se e ardhmja e marrëveshjes bërthamore 2015 ishte dorën e Bidenit. Presidenti amerikan ka thënë se dëshiron ta ribashko Uashingtonin marrëveshje nëse Teherani përmbush angazhimet e tij.

Ambasadori i Rusisë Sh.B.A e quajti inaugurimin e Presidentit Biden një kapitull ri marrëdhëniet me Uashingtonin. Nga Presidenti Vladimir Putin nuk ka patur ndonjë reagim zyrtar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG