Lidhje

Moderna beson se vaksina mbron nga varianti britanik dhe jugafrikan


Kompania farmaceutike Moderna njoftoi të hënën se beson se vaksina e saj kundër koronavirusit mbron nga mutacionet e reja të zbuluara në Britani dhe Afrikën e Jugut. Kompania tha po ashtu se do të testojë një dozë përforcuese për variantin e virusit në Afrikën e Jugut pasi doli në përfundimin se reagimi i antitrupave mund të zvogëlohet.

Moderna beson se vaksina mbron nga varianti britanik dhe jugafrikan
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Moderna thotë se beson se vaksina e saj kundër koronavirusit mbron nga variantet e reja të gjetura në Britani dhe Afrikën e Jugut. Përmes një deklarate shtypi kompania tha se nuk gjeti ulje në përgjigjen e antitrupave kundër mutacionit britanik. Ndërsa për variantin jugafrikan, Moderna thotë se gjeti një reagim të dobësuar por ende beson se regjimi me dy doza vaksine do të ofrojë mbrojtje kundër koronavirusit.

Mutacionet e reja në Britani, Afrikën e Jugut dhe Brazil kanë ngjallur shqetësime rreth efikasitetit të vaksinës ndaj virusit.

Dr. Peter Hotez, dekan i Shkollës Kombëtare të Mjekësisë Tropikale në Kolegjin Baylor thotë se ka shqetësime për mutacionin jugafrikan.

Kam dëgjuar njoftimet lidhur me shqetësimet për mutacionin e Afrikës së Jugut, që vaksina nuk ka të njëjtën forcë për neutralizimin e virusit. Kam dëgjuar për një redukim të forcës me rreth 6 herë, por të presim nëse kjo konfirmohet. Mendoj se vaksina mund të ofrojë mbrojtje. Por ajo që nuk dihet është nëse me kalimin e kohës imuniteti që ofrojnë këto vaksina do të pësojë rënie.

Dr. Hotez thotë se ka mënyra të tjera për të rritur efektshmërinë e vaksinës.

Nëse shqyrtohet që të jepet një dozë e tretë vaksine për të rritur imunitetin, kjo mund të përdoret për variantin afrikan. Nuk do të shetësohesha shumë, sepse vaksinat janë të mira dhe ende ofrojnë mbrojtje.

Firma Moderna tha se doza shtesë përforcuese mund të vihet në dispozicion në të ardhmen nëse dalin prova se vaksina e saj nuk ka forcën e duhur ndaj varianteve të reja.

Mutacionet e Britanisë dhe Afrikës së Jugut janë të ngjashme dhe që të dyja kanë të ngjashme një nga aminoacidet. Varianti jugafrikan ka disa gjëra më tepër. Pra shqetësimi më i madh do të ishte varianti i Afrikës së Jugut më shumë se sa varianti birtanik.”

Pfizer Inc dhe BioNTech SE kanë thënë se vaskina e tyre ka efekt kundër variantit të zbuluar në Britani, por ende nuk kanë ofruar rezultatet kundër variantit të Afrikës së Jugut.

Mutacioni i gjetur fillimisht në Britani ka shkaktuar një përhapje të madhe të infektimeve. Ky variant është zbuluar edhe në disa shtete amerikane. Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë parashikojnë që ky mutacion do të jetë varianti dominues në Shtetet e Bashkuara brenda gjashtë javësh.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG