Lidhje

Ekipi ligjor i ish-presidentit Trump në kaos, disa ditë para gjyqit në Senat


Ndërsa ka mbetur pak shumë se një javë para fillimit gjyqit dytë Senat për ish-Presidentin e Shteteve Bashkuara, Donald Trump, ekipi i tij ligjor duket jetë kaos.

Dy avokatë me emër nga Karolina e Jugut, Butch Bowers dhe Deborah Barbier, pritej ishin avokatët kryesorë zotit Trump. Por media njoftonte shtunën se dyja palët kishin rënë dakord mos punonin bashkë.

Përveç kësaj, tre avokatë tjerë njoftohet se kanë punuar me ish-presidentin nuk janë pjesë e ekipit ligjor tij, sipas një informacioni njoftuar fillimisht nga CNN.

Sipas njoftimeve, zoti Trump dhe avokatët kishin mosmarrëveshje lidhur me strategjinë ligjore përshtatshme për gjyqin e 9 shkurtit.

Ish-presidenti po përballet me akuzën e "nxitjes rebelimit" lidhje me turmën sulmoi Kapitolin 6 janar. Ai ka afat deri martën t'u përgjigjet këtyre akuzave.

Sipas burimeve mediave, zoti Trump, do avokatët përqendrohen tek ideja e provuar si e pavërtetë se ai humbi zgjedhjet presidenciale ndaj Joe Biden-it, sepse ishte viktimë e mashtrimit gjerë zgjedhje, vend përqëndrohet tek akuzat për nxitjen e rebelimit.

Analistët thonë se gjasat janë akuzat e Dhomës Përfaqësuesve ndaj ish-presidentit rrëzohen, pasi 45 senatorë republikanë votuan një përpjekje për ta konsideruar gjykimin e ardhshëm si antikushtetues meqë ish-presidenti nuk është detyrë.

Trump është presidenti i parë amerikan mbi cilin janë ngritur dy here akuza për shkarkim. Ai u shpall i pafajshëm nga Senati një vit parë lidhur me akuzat për abuzim pushteti dhe se kishte penguar drejtësinë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG