Lidhje

Vendet e varfra fillojnë të blejnë vaksina për COVID-19


Disa vende varfra, alarmuara vendet e pasura po marrin miliona vaksina për COVID-19, po vendosin mos presin vaksinat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe organizata tjera dhe kanë filluar nënshkruajnë marrëveshjet e tyre për vaksinat.

Juan Carlos Sikaffy, president i Këshillit Biznesit Hondurasit, i tha agjencisë lajmeveAssociated Press se Hondurasi "nuk mund presë për proceset burokratike ose vendime gabuara" për t'u dhënë qytetarëve "qetësinë" e ofruar nga vaksina COVID-19.

Këshilli i Biznesit Privat Hondurasit nënshkroi një marrëveshje për blerjen e vaksinave, përmes një garancie bankare.

Edhe Serbia gjithashtu po blen vaksina treg megjithëse ka paguar 4 milion euro për programin COVAX OBSH-, një mekanizëm i krijuar për shpërndarë vaksinat kundër koronavirusit mënyrë drejtë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se ai nuk mund priste për COVAX-in, duke parë vendet e pasura blinin kaq shumë doza.

Të njëjtën gjë po bën edhe Shqipëria, e cila ashtu si Serbia dhe vende të tjera ka porositur vaksina me COVAX-in, por qeveria ka thënë se ka arritur një marrëveshje edhe me kompaninë Pfizer.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha premten se 75% e gjitha vaksinave për COVID-19 gjithë botën janë injektuar vetëm 10 vende, ndërsa gati 130 vende nuk kanë bërë asnjë vaksinë.

konferencën e zakonshme për shtyp agjencisë Gjenevë, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH- Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ka pothuajse 130 vende me 2.5 miliardë njerëz gjithsej nuk kanë dhënë asnjë dozë vetme vaksine.

Zoti Tedros tha se disa vende pasura tashmë kanë vaksinuar pjesë mëdha popullsisë tyre me rrezikshmëri ulët sëmundjeje rëndë ose vdekjeje.

Një mënyrë për t'i bërë vendet varfëra pak varura nga vendet pasura është rritja e prodhimit vaksinave gjithë botën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG