Lidhje

Lojërat robotike ndihmojnë zhvillimin e fëmijëve 


Në tregun e sotëm ekzistojnë disa robotë që janë edhe lojëra tërheqëse, të cilat po ndihmojnë në aftësimin e fëmijëve për gjuhën, shkencën, teknologjinë, inxhinierinë dhe matematikën ndërsa i argëtojnë ata.

Aibhlinn Ernst-Murphey argëtohet ndërsa mëson alfabetin.

Lojërat robotike ndihmojnë zhvillimin e fëmijëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

4 vjeçarja luan me një robot të quajtur Roybi, i cili e aftëson atë për gjuhën dhe shkencën.

“Mësimet që po i jep vajzës sime janë shumë të rëndësishne për zhvillimin e saj”, thotë Tabitha Ernst, nëna e 4 vjeçares Aibhlinn.

Roboti, që funksionon përmes inteligjencës artificiale, është krijuar për të edukuar fëmijët nga moshta 3 deri në 7 vjeç me mësime ditore, biseda dhe këngë.

“E dua Royb-in sepse këndon dhe kënaqet kur më tregon përralla”, thotë Aibglinn Ernst-Murphey.

Edukimi i hershëm është çelësi i zhvillimit, thotë themeluesja e Roybit Elnaz Sarraf.

“Të paktën 250 milionë fëmijë në botë rrezikojnë të mos arrijnë potencialin e tyre deri në moshën 5 vjeçare sepse edukimi është i njëjtë për të gjithë por atyre u duhet vëmendje personale”, thotë Elnaz Sarral, themeluese dhe drejtore ekzekutive e kompanisë që krijoi robotin Roybi.

Lodrat robotike që ndihmojnë zhvillimin e fëmijëve mundësojnë edukim të personalizuar.

“Jetojmë në kohë moderne ku gjithçka është automatike. Duam që fëmijët të mësojnë për shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë. Kjo është e ardhmja”, thotë John Wong, menaxher i përgjithshëm në kompaninë “Robosen Robotics”.

Kompania e zotit Wong krijon lodra robotike të programuara me zë që japin mësime shkencore.

“Besojmë se e ardhmja varet nga edukimi i fëmijëve dhe interesimi për shkencën. Robosen sjell argëtim ndërsa mëson me robotët”, thotë ai.

Një koncept premtues për përdoruesit e vegjël si Aibhlinn dhe motra e saj që do të lindë së shpejti.

“E dua shumë robotin Roybi saqë bleva edhe të dytin për fëmijën që pres ta kem së shpejti”, thotë Tabitha Ernst.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG