Lidhje

Përvjetori i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë


Përvjetori i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Përvjetori i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë

Me 24 mars të vitit 1999, NATO-ja filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, të cilat pas 78 ditësh u detyruan të largohen nga Kosova. Qytetarët dhe institucionet e Kosovës këtë fushatë e shohin si vendimtare në çlirimin e vendit, ndërsa serbët dhe Beogradi zyrtar si agresion ndaj Serbisë. Njëzet e dy vjet pas luftës të dyja vendet pritet të rifillojnë bisedimet e udhëhequra nga Bashkimi Evropian për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG