Lidhje

Simone Biles fiton medaljen e bronzit


Bronze medalist Simone Biles of the United States celebrates on the podium, Aug.. 3, 20221.

Gjimnastja amerikane Simone Biles mori medaljen e saj të shtatë olimpike të martën, duke fituar medaljen e bronzit në garën e traut të ekuilibrit pas tërheqjes nga garat e mëparshme.

Tërheqja e saj nga garat në ekip ishte një zhvillim shokues ndërsa pritej që ajo të fitonte deri në pesë medalje ari në këto lojra.

Biles shpjegoi se po përqëndrohej në shëndetin e saj mendor dhe se mendja dhe trupi i saj nuk ishin në sinkron, ndërsa ajo kryente akrobacitë, veçanërisht ato që përfshinin rrotullim në ajër.

Simone Biles
Simone Biles

Pasi ekipi amerikan fitoi medalje e argjendtë, ajo më pas u tërhoq edhe ngagarat e tjera individuale.

Trau i ekuilibrit ofroi një mundësi për Biles që të konkurronte pa manovrat e shpejta të rrotullimit që janë më të përhapura në garat e tjera. Teknika e saj në këtë garë ishte më e thjeshtë nga ajo që Biles kishte kryer në garat e mëparshme.

Guan Chenchen e Kinës fitoi medaljen e artë të martën, duke mposhtur shoqen e skuadrës së saj Tang Xijing e cila mori medaljen e argjendtë.

Amerikania Sunisa Lee, e cila ka fituar tashmë tre medalje në Lojërat e Tokios, përfundoi e pesta në traun e ekuilibrit.

Nëna e saj i tha Zërit të Amerikës se do të ketë një paradë për nder të saj kur Lee të kthehet në shtëpi në shtetin verior të Minesotës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG