Lidhje

Situata në aeroportin e Kabulit vazhdon të jetë kaotike


Situata në aeroportin e Kabulit vazhdon të jetë kaotike ndërsa një numër masiv njerëzish përpiqen të largohen nga Afganistani.

Civilët, përfshirë fëmijët, përpiqeshin t’u largheshin të shtënave.

Pentagoni tha se aktualisht janë rreth 5,800 trupa amerikane në aeroportin e Kabulit për të ndihmuar me përpjekjet e evakuimit.

Më shumë se 18,000 njerëz janë evakuuar nga Kabuli që kur talebanët pushtuan kryeqytetin e Afganistanit, tha një zyrtar i NATO -s të premten, duke u zotuar të dyfishojë përpjekjet e evakuimit ndërsa shtohen kritikat ndaj trajtimit të krizës nga Perëndimi.

Disa vende të NATO-s propozuan që aeroporti i Kabulit të mbetet i hapur për evakuime përtej afatit aktual të 31 gushtit, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg të Premten pas një takimi të ministrave të jashtëm të vendeve të aleancës.

Talebanët u kanë bërë thirrje njerëzve pa dokumente legjitime të udhëtimit të kthehen në shtëpi.

Një dëshmitar i tha agjencisë Reuters se disa njerëz u vranë në qytetin lindor të Asadabadit të enjten kur militantët talebanë qëlluan mbi një turmë që demonstronte besnikërinë e tyre ndaj republikës së rrëzuar afgane, ndërsa talebanët filluan krijimin e një emirati, të qeverisur nga ligji i rreptë islamik.

Kishte shfaqje të ngjashme në dy qytete të tjera - Jalalabad dhe Khost - në lindje, me afganët që përdorën festimet e pavarësisë së kombit nga kontrolli britanik i vitit 1919 për të nxjerrë zemërimin e tyre ndaj marrjes së kontrollin nga talebanët.

Kabuli ka qenë kryesisht i qetë, përveç në dhe përreth aeroportit ku 12 persona janë vrarë që nga e diela, thanë zyrtarët e NATO -s dhe talebanëve.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha në një intervistë për rrjetin NBC News se Shtetet e Bashkuara ishin "të fokusuara " në "potencialin për një sulm terrorist" nga një grup i tillë si Shteti Islamik gjatë evakuimit.

XS
SM
MD
LG