Lidhje

Talibanët qëllojnë në ajër për të kontrolluar turmën në aeroportin e Kabulit


US soldiers stand guard behind barbed wire as Afghans sit on a roadside near the military part of the airport in Kabul on August 20, 2021, hoping to flee from the country after the Taliban's military takeover of Afghanistan.
US soldiers stand guard behind barbed wire as Afghans sit on a roadside near the military part of the airport in Kabul on August 20, 2021, hoping to flee from the country after the Taliban's military takeover of Afghanistan.

KABUL, 22 gusht (Reuters) - Talibanët qëlluan në ajër dhe përdorën shkopinj gome për t'i bërë njerëzit të viheshin në radhë jashtë aeroportit të Kabulit të dielën, thanë dëshmitarët, një ditë pasi shtatë persona u vranë nga shtypja e njerëzve në hyrje të tij.

Të dielën, nuk pati lëndime të mëdha pasi persona të armatosur mposhtën turmat dhe vendosën njerëzit në radhë të gjata, thanë dëshmitarët.

Ministria britanike e Mbrojtjes tha se shtatë afganë u vranë nga përplasja pranë aeroportit të shtunën ndërsa mijëra njerëz përpiqen të dëshpëruar të largohen, një javë pasi grupi militant islamik mori kontrollin e vendit.

Sky News tregoi pamjet e ushtarëve që qëndronin në mbi murin e aeroportit të shtunën duke u përpjekur të nxirrnin të plagosurit dhe spërkatnin turmën me ujë për t'i parandaluar të dehidratohen nga temperaturat e nxehta.

"Kushtet në terren mbeten jashtëzakonisht sfiduese, por ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të menaxhuar situatën në mënyrë sa më të sigurt", tha ministria në një deklaratë.

Një zyrtar i NATO -s tha se të paktën 20 persona kanë vdekur në shtatë ditët e fundit në dhe përreth aeroportit. Disa u qëlluan dhe të tjerët vdiqën të shtypur nga turma, kanë thënë dëshmitarët.

Afganët në panik janë përpjekur të largohen jashtë vendit, nga frika e hakmarrjes dhe vendosja e një versioni të ashpër të ligjit islam, të cilin grupi mysliman suni e ushtroi kur ishte në pushtet dy dekada më parë.

Udhëheqësit e talebanëve, të cilët kanë kërkuar të tregohen më të moderuar që kur morën Kabulin të dielën e kaluar, kanë filluar bisedimet për formimin e një qeverie.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të huaja përfshirë Britaninë kanë dërguar disa mijëra trupa për të menaxhuar evakuimet e shtetasve të huaj dhe afganët e kërcënuar, por kanë qëndruar larg zonave jashtë aeroportit.

XS
SM
MD
LG