Lidhje

Shefi i OKB-së do të marrë pjesë në Lojërat e Pekinit pavarësisht bojkoteve


FILE - U.N. Secretary-General Antonio Guterres talks to the media during a press conference at Nariño presidential palace in Bogota, Nov. 24, 2021.
FILE - U.N. Secretary-General Antonio Guterres talks to the media during a press conference at Nariño presidential palace in Bogota, Nov. 24, 2021.

Pavarësisht nga një numër në rritje i vendeve perëndimore që njoftuan një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, do të marrë pjesë në lojëra.

“Sekretari i Përgjithshëm mori një ftesë nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar për të marrë pjesë në Lojërat Dimërore të Pekinit dhe ai e pranoi atë”, tha zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric.

"Siç e dini, dy paraardhësit e tij të menjëhershëm kanë marrë pjesë pothuajse në çdo Lojë Olimpike që nga të paktën viti 2002", shtoi zëdhënësi.

Duke përmendur shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë, Shtetet e Bashkuara, Britania, Kanadaja, Australia dhe Lituania njoftuan se nuk do të dërgojnë delegacione diplomatike në Lojërat Dimërore.

Bojkoti i lejon vendet megjithatë të dërgojnë delegacione atletike në Lojërat, dhe jo ndonjë zyrtar të lartë apo personalitete të larta si delegacion zyrtar.

Grupet e të drejtave të njeriut u kanë bërë thirrje vendeve që të bojkotojnë plotësisht Lojërat Dimërore të Pekinit për shkak të shkeljeve të të drejtave të njeriut nga Kina, duke përfshirë arrestimin e miliona ujgurëve myslimanë në provincën Xinjiang dhe goditjen e forcave pro-demokratike në Hong Kong.

Pekini i ka denoncuar bojkotet si “të sajuar” dhe është zotuar se do të kundërpërgjigjet me “masa” të paspecifikuara kundër Shteteve të Bashkuara mbi vendimin e saj për të organizuar një bojkot diplomatik të Lojërave, të cilat do të zhvillohen nga 4 deri më 20 shkurt.

XS
SM
MD
LG