Lidhje

BE, Kosova ka refuzuar propozimin e vendeve të Kuint-it për mbajtjen e zgjedhjeve serbe


BE: Kosova refuzon ofertën për pjesëmarrjen e komunitetit serb në zgjedhjet e Serbisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

BE: Kosova refuzon ofertën për pjesëmarrjen e komunitetit serb në zgjedhjet e Serbisë

Bashkimi Evropian tha sot se Kosova ka refuzuar propozimin e diplomatëve perëndimor për mbajtjen zgjedhjeve serbe, duke e konsideruar këtë si vendim në kundërshtim me përkushtimin e Kosovës për rrugën e saj evropiane dhe të drejtave demokratike. Qeveria e Kosovës është shprehur e gatshme të lejojë pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhjet serbe por ka kërkuar që kjo të bëhet përmes një kërkese nga ana e Serbisë, gjë që është kundërshtuar nga autoritetet serbe të cilat thonë se me këtë po kërkohet njohja e pavarësisë nga ana e Serbisë. Më hollësisht njofton korrespodenti ynë, Leonat Shehu

XS
SM
MD
LG