Lidhje

Forcat ukrainase në kundërsulm ndërsa ngadalësohet ofensiva ruse


Një anëtar i forcave të mbrojtjes territoriale të Ukrainës duke mbajtur një armë anti-tank në rrethinat e Kievit
Një anëtar i forcave të mbrojtjes territoriale të Ukrainës duke mbajtur një armë anti-tank në rrethinat e Kievit

Gati një muaj pasi forcat ruse pushtuan Ukrainën, ka tregues në rritje se forcat ukrainase po kalojnë në ofensivë, duke sulmuar trupat ruse dhe, në disa raste, duke rimarrë terrenin e humbur.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha të martën se forcat e saj kishin rimarrë Makarivin, një periferi të kryeqytetit të Kievit, pas luftimeve të ashpra.

Ushtria e Ukrainës gjithashtu duket se ka nisur një kundërsulm në qytetin lindor Izyum, 120 kilometra në juglindje të Kharkivit, dhe në zonat pranë qytetit Kherson, në pjesën jugore të vendit.

Zyrtarët amerikanë nuk pranuan të komentojnë përpjekjet e Ukrainës, por ata thanë se në disa pjesë të vendit, energjia duket se po ndryshon.

"Kemi parë tregues se ukrainasit po hidhen pak më shumë në sulm tani", u tha gazetarëve të martën vonë sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby.

John Kirby
John Kirby

"Ata janë mbrojtur me shumë zgjuarsi, shumë shkathtësi, shumë novacion në vende që ata besojnë se janë vendet e duhura për t'u mbrojtur", tha ai. "Dhe ne i kemi parë ata tani në disa vende, veçanërisht në jug pranë Khersonit, që ata janë përpjekur të rifitojnë territorin".

Zyrtarë të tjerë amerikanë u treguan edhe më të hapur për gjendjen e operacioneve ushtarake ruse.

"Rusia deri më tani ka dështuar dukshëm", u tha gazetarëve këshilltari për sigurinë kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, në lidhje me planet e Kremlinit për Ukrainën.

"Pavarësisht nëse Rusia merr një qytet, merr një qytet apo merr më shumë territor, ata kurrë nuk do të jenë në gjendje të arrijnë qëllimin që ata vendosën... që ishte ta bënin këtë vend të gjunjëzohej", tha ai. "Qytetarët e guximshëm të Ukrainës po refuzojnë të dorëzohen. Ata po luftojnë”.

Në njoftimet në gjuhën angleze në rrjetin Telegram, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë portretizoi një përpjekje krejtësisht të ndryshme luftarake, duke lavdëruar forcat ruse që përparonin në pjesë të Ukrainës juglindore, ndërsa forcat ukrainase iknin dhe duke pretenduar sukses në asgjësimin e depove dhe depozitave të karburantit të Ukrainës me armë "preçizioni të lartë dhe rreze të gjatë veprimi".

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane, duke informuar gazetarët në kushte anonimiteti për të diskutuar të dhënat e zbulimit, konfirmoi se anijet ruse në Detin Azov kishin filluar të bombardojnë qytetin ukrainas Mariupol, i cili është sulmuar shumë prej ditësh.

Tanke ruse të shkatërruara në rajonin Sumy të Ukrainës
Tanke ruse të shkatërruara në rajonin Sumy të Ukrainës

Por zyrtari tha se të dhënat e tjera të zbulimit sugjerojnë se pushtimi i Rusisë në Ukrainë është bërë një makth logjistik, me forcat ruse që ende po luftojnë për të kapërcyer mungesat e karburantit, ushqimit dhe municioneve të drejtuara me saktësi.

Zyrtarët e Pentagonit thanë të martën se këto mungesa mund të jenë pjesë e arsyes që Rusia "të paktën në një rast" ka përdorur një raketë të avancuar hipersonike për të asgjësuar një objekt magazinimi ushtarak ukrainas, një lëvizje që një zyrtar e përshkroi si "habitëse".

Madje edhe furnizimet bazë duket se mungojnë.

"Morëm disa sinjale se disa nga ushtarët e tyre po vuajnë nga ngricat sepse u mungojnë pajisjet e përshtatshme për motin e ftohtë", tha zyrtari. "Trupat në fakt kanë vuajtur dhe [janë] nxjerrë nga lufta".

*Disa nga të dhënat për këtë artikull u morën nga agjensitë e lajmeve Associated Press, AFP dhe Reuters.

XS
SM
MD
LG