Lidhje

Sulm me armë në periferi të Tel Avivit, të paktën 5 të vdekur


Të paktën pesë persona u vranë gjatë një sulmi me armë zjarri të martën në qytetin izraelit Bnei Brak, i cili ndodhet në të dalë të Tel Avivit. Ky është sulmi i tretë që ka prekur ditët e fundit Izraelin.

Dy ditë më parë, dy policë u vranë me armë zjarri në Hadera, një javë më parë katër persona u vranë me thikë në Beer-Sheba. Shteti Islamik mori përgjegjësinë për të dy këto sulme.

Sulmi më i fundit ndodhi në dy vende, bërë të ditur policia duke shtuar se ai u krye nga një person i armatosur që kishte hipur në një motoçikletë.

Duke iu referuar medias izraelite agjencia “Reuters” njoftoi se personi i armatosur qëlloi drejt ballkoneve të apartamenteve në një lagje ultra-ortodokse dhe më pas nisi t’u gjuajë këmbësorëve. Më pas personi i armatosur u qëllua dhe u vra.

Sipas agjencisë së lajmeve “Associated Press” sulmet e Shtetit Islamik në Izrael janë të rralla.

Vetëm disa orë përpara incidentit të së martës, Kryeministri izraelit Naftali Bennett i quajti sulmet e fundit një situatë të re dhe kërkoi masa më të forta sigurie.

Sulmet vijnë pak para fillimit të muajit të Ramazanit i cili nis të shtunën dhe teksa ministrat e jashtëm nga katër shtete arabe, si dhe përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit takohen në shkretëtirën izraelite për të diskutuar rrëth çështjeve rajonale.

XS
SM
MD
LG