Lidhje

SHBA-ja me 100 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën


Shtetet e Bashkuara paralajmëruan 100 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, ndërsa ministrat e jashtëm të NATO-s mblidhen në Bruksel për dy ditë bisedime rreth konfliktit në Ukrainë.

“Bota është e tronditur dhe e tmerruar nga mizoritë e kryera nga forcat ruse në Bucha dhe në të gjithë Ukrainën”, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, në një deklaratë të martën vonë, duke njoftuar autorizimin e tij për ndihmën ushtarake.

“Forcat e Ukrainës vazhdojnë me guxim të mbrojnë vendin dhe lirinë e tyre, dhe Shtetet e Bashkuara, së bashku me aleatët dhe partnerët, qëndrojnë të palëkundura në mbështetje të sovranitetit dhe tërësisë tokësore të Ukrainës”, tha ai.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha se ndihma do të “plotësonte një nevojë urgjente ukrainase për sisteme shtesë ‘Javelin’, të cilat Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Ukrainës dhe ato janë përdorur në mënyrë efektive”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u tha gazetarëve para takimit se vendet anëtare të aleancës "janë të vendosur të ofrojnë mbështetje të mëtejshme për Ukrainën", duke përfshirë ndihmën humanitare dhe financiare, përveç pajisjeve ushtarake dhe ndihmës për sigurinë kibernetike.

“Unë pres që gjithashtu të vendosim të bëjmë më shumë për partnerët e tjerë të NATO-s, të cilët janë të cenueshëm ndaj kërcënimeve dhe ndërhyrjeve ruse, duke përfshirë Gjeorgjinë dhe Bosnjën dhe Hercegovinën”, tha sekretari Stoltenberg.

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, është planifikuar të mbajë fjalim në takimin e NATO-s të enjten.

Presidenti i Ukrainës kritikoi të martën Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për mosveprimin e tij në ndalimin e luftës së Rusisë kundër vendit të tij dhe bëri thirrje që Moska të përballet me përgjegjësi për krimet që ka kryer atje.

Presidenti Volodymir Zelenskyy foli në Këshillin e Sigurimit vetëm disa ditë pasi trupat ruse u tërhoqën nga Bucha, në periferi të Kievit, ku banorët dhe zyrtarët lokalë raportuan se më shumë se 300 civilë ishin vrarë nga trupat ruse gjatë okupimit të qytetit. Moska ka mohuar çdo përfshirje dhe ka fajësuar "radikalët" ukrainas.

Në Uashington, Shtëpia e Bardhë tha se po bashkërendon sanksione të reja gjithëpërfshirëse me G-7 dhe Bashkimin Evropian, që do të vendosen ndaj Rusisë në përgjigje të mizorive të kryera në Bucha dhe gjetkë në Ukrainë. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, u tha gazetarëve se sanksionet do ta çonin Moskën "më tej në rrugën e izolimit ekonomik, financiar dhe teknologjik".

“Kjo do të përfshijë një ndalim për të gjitha investimet e reja në Rusi, sanksione të shtuara ndaj institucioneve financiare dhe ndërmarrjeve shtetërore në Rusi dhe sanksione ndaj zyrtarëve të qeverisë ruse dhe anëtarëve të familjeve të tyre”, tha zonja Psaki duke nënvizuar se sanksionet e reja do të shpallen të mërkurën.

XS
SM
MD
LG