Lidhje

SPAK i pakënaqur me dënimin e Tahirit, bën ankim në Gjykatën e Lartë


Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme, SPAK, i është drejtuar Gjykatës së Lartë për të kundërshtuar vendimin e Apelit për dënimin e ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, nën akuzën e “shpërdorimit të detyrës”.

Zoti Tahiri u dënua me 5 vjet burgim në fillim të muajit shkurt, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, do të duhet të kryejë 3 vite e 4 muaj burg.

SPAK-u e ka cilësuar të gabuar qëndrimin e Apelit, dhe i mbetet akuzave fillestare të ngritura ndaj ish ministrit për “Trafik të narkotikëve kryer në bashkëpunim”, “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal” dhe “Kryerja të veprës në grup të strukturuar kriminal”.

Edhe avokatët e zotit Tahiri kanë paralajmëruar gjithashtu ankimim në Gjykatën e Lartë, duke e cilësuar skandaloz vendimin e Apelit, sidomos faktin që ish ministri po e vuan dënimin në burg, dhe jo me një masë tjetër sigurie.

Ish ministri i Brendshëm, u vu nën hetim në vitin 2017, nën dyshimet se ai kishte lidhje me një grup kriminal të drejtuar nga vëllezërit Habilaj, të akuzuar për trafik lëndësh narkotike drejt Italisë. Ndërsa përballja me drejtësinë ishte një odise e gjatë nga një gjykatë te tjetra.

XS
SM
MD
LG