Lidhje

Të braktisur dhe në vështirësi ekonomike, mijëra kurdë në Turqi emigrojnë në SHBA 


Të braktisur dhe në vështirësi ekonomike, mijëra kurdë në Turqi emigrojnë në SHBA 
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Mes inflacionit në rritje në Turqi, njerëzit në rajonet më të varfra lindore të vendit po luftojnë për të përballuar jetesën. Shumë prej tyre janë kurdë etnikë që kanë akuzuar prej kohësh Ankaranë për diskriminim. Një numër në rritje i të rinjve po paguajnë kontrabandistët për t’i çuar në SHBA.

XS
SM
MD
LG