Lidhje

Browder: Ata që mbrojnë pasuritë e Putinit duhet të kthehen në sinjalizues


Kritiku i Kremlinit, Bill Browder, thotë se qeveritë perëndimore duhet të shtojnë përpjekjet për të arritur tek pasuritë sekrete të oligarkëve rusë të lidhur me Presidentin Vladimir Putin, duke detyruar kontabilistët, avokatët dhe të tjerët, që kanë krijuar struktura të komplekse ligjore dhe financiare të njoftojnë autoritetet për këto pasuri.

Browder: Ata që mbrojnë pasuritë e Putinit duhet të kthehen në sinjalizues
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Autori i librit të shumë-kërkuar (jo-artistik) “Urdhri i Ngrirjes: Historia e Vërtetë e Pastrimit të Parave, Vrasjes dhe të Mbijetuarit nga Zemërimi i Putinit”, Bill Browder, thotë se lufta e Rusisë në Ukrainë tregoi se oligarkët janë ata që kujdesen për pasuritë e udhëheqësit rus.

“Oligarkët nuk janë naivë. Ata kanë punësuar avokatët dhe specialistët më të mirë për mbrojtjen e pasurive. Ata kanë kompani fantazma, kompani në emër të të tjerëve, nëpër parajsa fiskale. E gjithë kjo është e menduar shumë mirë”, thotë ai në një intervistë për agjencinë Associated Press gjatë Forumit Botëror Ekonomik në Davos.

Zoti Browder, themelues i kompanisë “Heritage Capital” dhe një investitor i hershëm në Rusinë pas-sovjetike, ngriti alarmin kur këshilltari i tij rus për taksat, Sergei Magnitsky, vdiq në një burg të Rusisë më 2009. Që atëherë ai është një nga kritikët më të mëdhenj në botë të Presidentit Vladimir Putin.

Ai vlerëson përpjekjet e administratës Biden për të goditur Putinin dhe qeverinë e tij, që nga fillimi i luftës, duke ngrirë pasuritë e Bankës Qendrore ruse, duke shënjestruar oligarkët, duke ndaluar eksportet e teknologjisë në Rusi, ndërsa nga ana tjetër furnizon me armë Ukrainën.

Por kur bëhet fjalë për arritjen tek paratë e oligarkëve rusë, zoti Browder thotë se të gjitha përpjekjet janë sipërfaqësore.

“Vetëm 35 nga 118 oligarkët që vlerësohen si më të pasurit, janë vënë nën saksione nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Britania, Kanadaja ose Australia. Duhet të arrijmë tek të gjithë”, thotë ai.

Zoti Browder thotë se paratë e oligarkëve ndodhen në bankat kryesore në vende si Londra, Nju Jorku dhe Zyrihu; në pasuri të paluajshtme, të ivestuara në bursë dhe në formë fondesh kapitali privat.

“Janë para syve tanë. Shumat janë jashtëzakonisht të larta. Që nga marrja e pushtetit, vlerësoj se Vladimir Putini dhe 1 mijë njerëzit rreth tij kanë vjedhur 1 trilion dollarë nga shteti rus. Ato para po ruhen në kryeqytet tona financiare”, thotë ai.

Zoti Browder thotë se problemi mund të zgjidhet nëse qeveritë detyrojnë njerëzit që kanë krijuar këto struktura financiare, siç janë avokatët, kontabilistët dhe të tjerët, të sinjalizojnë për këto pasuri.

XS
SM
MD
LG