Lidhje

Kaliforni, lugina e litiumit përgatitet për një të ardhme me energji të pastër


Kaliforni, lugina e litiumit përgatitet për një të ardhme me energji të pastër
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Litiumi është ndër përbërësit kryesorë në bateritë e makinave dhe sistemet e depozitimit të energjisë, dhe zyrtarët e Kalifornisë shpresojnë që shteti i tyre të bëhet një prodhues kryesor i tij. Guvernatori Gavin Newsom ka thënë se dëshiron që Kalifornia të bëhet "Arabia Saudite e litiumit".

XS
SM
MD
LG