Lidhje

Shqipëri, festohet Kurban Bajrami


Në Shqipëri u festua sot Kurban Bajrami. Mijëra besimtarë mylimanë u mblodhën në sheshin Skënderbej për të uruar njëri tjetrin, ndërsa udhëheqësit fetarë bënë thirrje të ndihmohen të moshuarit dhe të varfërit.

Shqipëri, festohet Kurban Bajrami
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Shumë prej tyre morën pjesë në ritualet e festës në sheshin Skënderbej, ku folën para tyre edhe përfaqësuesit më të lartë të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë.

Kryetari i Komunitetit, haxhi Bujar Spahiu, tha në fjalën e tij se kjo është dita për të kuptuar se vlera dhe dinjiteti njerëzor janë shumë të çmuara dhe se atyre u duhej kushtuar rëndësi e madhe.

“Kujdesuni për familjen tuaj, se është qeliza e jetës. Kujdesuni për të moshuarit dhe për të varfërit, dhe qëndrojuni atyre pranë. Të rinjtë të mos largohen nga vendi, por ta projektojnë të ardhmen në Shqipëri dhe në shtëpinë e tyre, dhe të shkollohen me një moral dinjitoz, duke qëndruar larg tundimeve negative dhe individualizmit” - tha kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, haxhi Bujar Spahiu.

Komuniteti mysliman është më i madhi në Shqipëri për nga numrat e besimtarëve. Por harmonia dhe respekti me komunitetet e tjera katolike, ortodokse, bektashi dhe bashkësi më të vogla, është shembullore historikisht.

Asnjëherë në Shqipëri nuk janë regjistruar në shekuj konflikte me motive fetare, ndërsa liria e besimit ka qenë gjithmonë praktikisht e plotë dhe ligjerisht e garantuar, duke lënë mënjanë dekadat e diktaturës komuniste.

Duke u vetshpallur si shtet ateist dhe antifetar, regjimi komunist vrau me dhe pa gjyq qindra klerikë dhe besimtarë të gjithë besimeve si dhe shkatërroi pothuaj gjithë objektet e kultit në Shqipëri.

XS
SM
MD
LG