Lidhje

Fotoja e 6-vjeçarit bëhet simbol i agresionit rus në Ukrainë


Vova, 10, looks at the coffin carrying body of his mother, Maryna, as his father, Ivan Drahun, hugs him during her funeral in Bucha, on the outskirts of Kyiv, April 20, 2022.
Vova, 10, looks at the coffin carrying body of his mother, Maryna, as his father, Ivan Drahun, hugs him during her funeral in Bucha, on the outskirts of Kyiv, April 20, 2022.

Një fotografi e 6-vjeçarit Vlad duke qëndruar pranë varrit të nënës së tij, në oborrin e shtëpisë në Buça të Ukrainës tronditi botën. Buça përjetoi disa nga skenat më të kobshme të agresionit rus. Nëna e Vladit, Marina Naumetz, vdiq kur familja u detyrua të strehohej në bodrum gjatë agresionit rus. Korrespondentët e Zërit të Amerikës, biseduan këto ditë me të jatin e Vladit, Ivan Drahun, i cili ndodhet ende në Kiev dhe përshkruan në vazhdim tmerret që përjetoi familja e tij.

Fotoja e 6-vjeçarit bëhet simbol i agresionit rus në Ukrainë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Fotografia e djalit që qëndron pranë varrit të nënës së tij në Buça është shpërndarë në mbarë botën, si simbol i agresionit të Rusisë në Ukrainë.

Nëna e Vladit, Marina Naumetz, kujdesej për fëmijët. Kur filloi lufta, familja u fsheh në bodrumin e kompleksit të apartamentit të tyre në Buça.

Bashkëshorti i Marinës, Ivan Drahun, kujton se si familja e tij rrallë dilte nga bodrumi.

“Ishte e vështirë sepse ishte shumë ftohtë; ishte e vështirë të merrje frymë. Rrinim ulur atje, në errësirë. Nuk mund të dilnim jashtë; përdornim një kovë për të shkuar në banjë”.

Ivani thotë se bombardimet ishin shumë tronditëse për gruan e tij. Një natë, ajo shkoi të flinte dhe nuk u zgjua më kurrë.

“Marina ishte gjithmonë e stresuar. Ajo ndjente zemrën e saj t’i rrihte shpejt herë pas here. // Kishte dhimbje koke; merrte shumë ilaçe për zemrën”.

Fqinjët e ndihmuan Ivanin të varroste gruan e tij në oborr. Arkivoli u bë nga një dollap i vjetër.

Marina kishte dy fëmijë të tjerë nga martesa e saj e parë, Sofia 13-vjeçare dhe Vladimiri 10-vjeçar.

“Vladimiri dhe Sofia e kuptuan, por Vladi nuk e konceptonte dot vdekjen e së ëmës. I thoshim se mami ka ikur për të punuar. Por më pas, ngadalë ai e kuptoi se çfarë kishte ndodhur. Ishte natë dhe më zgjoi e më pyeti: ‘Babi, a vdiq mami?’ Çfarë të bëja? I thashë: 'Po, bir, mami vdiq. Por ajo është me ne, ajo na sheh, ajo na mbron”.

Një javë pas vdekjes së Marinës, Buça u çlirua. Ivani zhvarrosi trupin e Marinës për ekzaminim mjeko-ligjor dhe më pas e rivarrosi në varreza. Ekzaminuesi tha se ajo kishte vdekur nga zemra.

Ivani donte të largohej nga vendi që i kujton vdekjen e gruas së tij, por familja nuk kishte para të mjaftueshme për të lëvizur.

Ndihma erdhi nga e gjithë bota. Një banor i Odesës, sipërmarrësi Igor Kyrylenko, që jeton në Virxhinia, pa foton e Vladit dhe donte të ndihmonte.

“Kur pashë atë foto të Vladit duke qëndruar pranë varrit të nënës së tij… dukej shumë i trishtuar dhe nuk mund të qëndroja pa ndihmuar. Vladi është sa djali im, gjashtë vjeç… Vendosa të kontaktoj familjen e tij”.

Igori dhe Ivani u bënë miq. Ai hapi një llogari “GoFundMe” për Ivanin që tashmë ka grumbulluar mbi 8,000 dollarë

“Ai është një njeri shumë i mirë. I jam jashtëzakonisht mirënjohës”.

Sot, familja po qëndron në një konvikt pranë Kievit dhe po planifikon të shpërngulet. Një mundësi është Portugalia.

Miqtë e fotografit të agjencisë Associated Press, Rodrigo Abd, i cili bëri fotografinë e famshme të Vladit, kanë ofruar ndihmë.

Ndërkohë, megjithë tmerrin e humbjes së nënës së tij, Vladi po e kalon verën me biçikletën e tij - ashtu si shumë fëmijë.

XS
SM
MD
LG