Lidhje

Arkeologët, zbulime të reja në qytetin antik të Antigonesë


Arkeologët, zbulime të reja në qytetin antik të Antigonesë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Qyteti antik i Antigonesë në Luginën e Drinos në Gjirokastër po zbulohet çdo vit nga misionet arkeologjike shqiptare dhe të huaja. Këtë vit arkeologët po konfirmojnë jetën e një qyteti tjetër  të periudhës bizantine, që duket se iu mbivendos qytetit antik që u dogj nga romakët.

XS
SM
MD
LG