Lidhje

Presidenti Zelenskiy bën vizitë të papritur në qytetin e rimarrë nën kontroll nga forcat ukrainase  


Presidenti ukrainas, Zelenskiy në Izium
Presidenti ukrainas, Zelenskiy në Izium

Presidenti Volodymyr Zelenskiy bëri një vizitë të papritur të mërkurën në qytetin, Izium, që forcat ukrainase e rimorën nën kontroll nga forcat ruse. Qyteti është qendër kyçe logjistike në rajonin verilindor të Kharkivit.

Mijëra trupa ruse u larguan nga Iziumi në fundjavë, duke lënë pas sasi të mëdha municionesh dhe pajisjesh, në disfatën më të keqe për forcat ruse që kur u dëbuan nga periferia e kryeqytetit ukrainas Kiev, në mars.

“Ndoshta është e mundur të pushtohet përkohësisht territori i shtetit tonë. Por është absolutisht e pamundur të pushtosh popullin tonë,” tha ai në një ceremoni ku u ngrit flamuri kombëtar jashtë këshillit të qytetit të djegur të Izium.

Presidenti Zelensky vazhdoi fjalimin e tij duke thënë se “Më parë, kur ngrinim sytë, gjithmonë kërkonim qiellin blu dhe diellin. Sot ne, dhe veçanërisht njerëzit në territoret e pushtuara përkohësisht, duke ngritur kokën, kërkojmë vetëm një gjë, flamurin e vendit tonë. Kjo do të thotë se heronjtë janë këtu. Kjo do të thotë se armiku është zhdukur, ata kanë ikur”.

Në një fjalim mbajtur mbrëmjen e së martës zoti Zelenski tha se ushtria e tij tani kishte çliruar rreth 8,000 km katrorë territor deri më tani, megjithëse Rusia ende mban nën kontroll rreth një të pestën e Ukrainës.

Presidenti ukrainas është zotuar të rimarrë të gjithë territorin ukrainas nga forcat ruse, duke përfshirë Krimenë, gadishullin e Detit të Zi të aneksuar nga Moska në 2014.

XS
SM
MD
LG