Lidhje

Një qytet në Nju Xhersi i del në ndihmë Ukrainës


Secaucus, New Jersey
Secaucus, New Jersey

Qyteti Secaucus, në Nju Xhersi, po mbledh ndihma për popullin e Ukrainës. Korrespondetja e Zërit të Amerikës, Iryna Solomko, bisedoi me kryetarin e bashkisë Michael Gonelli rreth kësaj përpjekjeje.

Një qytet në Nju Xhersi i del në ndihmë Ukrainës
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Oksana Bats është aktiviste ukrainase që jeton në qytetin Seacaucus, në Nju Xhersi.

Ajo po përpiqet të ndihmojë bashkëatdhetarët e saj me çfarë të mundet. Ajo thotë se edhe kryetari i bashkisë në Seacaucus, Michael Gonelli, po bën gjithashtu të pamundurën, megjithëse nuk ka asnjë lidhje me Ukrainën.

“Ai u përgjigjet çdo thirrjeje tonë për ndihmë. Shkojmë i themi se çfarë na duhet dhe ai thotë vetëm: pa problem!”, tregon zonja Bats.

Michael Gonelli ka shërbyer si kryebashkiak i qytetit Secaucus për mbi 13 vjet. Ai thotë se përpara se Rusia të fillonte sulmin në Ukrainë, nuk dinte shumë për këtë vend. Por, kur qytetarët e kontaktuan duke kërkuar ndihmë, ai pranoi menjëherë.

“Po bëjmë me ta një tjetër aktivitet për mbledhje fondesh tek pishina e qytetit... Organizojmë shumë mbledhje fondesh për ta; ata janë tani pjesë e jetës time, janë pjesë e gjithçkaje që ne përfaqësojmë”, thotë zoti Gonnelli.

Me origjinë nga rajoni ukrainas Dnipro, Daria Herasymenko ka jetuar në Secaucus prej 16 vitesh. Kur filloi lufta, prindërit e saj, motra dhe mbesa jetonin në Ukrainë.

Ata mbërritën në Shtetet e Bashkuara në muajin maj, pasi filloi në Amerikë programi “Të Bashkuar për Ukrainën”, që e bën më të lehtë pranimin në Shtetet e Bashkuara për shtetasit ukrainas që i largohen luftës.

“Nuk doja të prisnin derisa të goditej qyteti me raketa. Jetonim pranë Donetskut, dhe kurrë nuk i dihej...”, thotë zonja Herasymenko.

Prindërit e saj, Nina dhe Volodymyr Herasymenko, u larguan nga Dnipro në muajin mars. Ata i janë mirënjohës qytetit Secaucus për gjithçka që ka bërë për ukrainasit.

“Ecën fëmija në rrugë dhe shikon flamuj ukrainas; na bën kaq të lumtur!”, thotë Nina.

Tashmë të sigurtë dhe të lumtur, prindërit e Daria Herasymenkos, motra e saj dhe mbesa, nuk kishin asgjë me vete kur mbërritën në Shtetet e Bashkuara. Kryebashkiaku dhe komuniteti i ndihmuan.

Vite më parë, Kryebashkiaku Gonnelli kishte arritur një bashkëpunim me bizneset e veshjeve dhe sendeve shtëpiake për dhurimin e një pjese të produkteve të tyre për bamirësi.

“Kryebashkiaku na njoftonte vetë me telefon – ejani në dyqan. Ka veshje të reja këtu, të papërdorura”, tregon zonja Herasymenko.

Më 24 gusht, në ditën e pavarësisë së Ukrainës, zoti Gonnelli urdhëroi ngritjen e flamurit ukrainas, përkrah flamurit amerikan.

Ai thotë se flamuri do të vazhdojë të valëvitet në qendër të qytetit derisa Ukraina ta fitojë luftën.

XS
SM
MD
LG