Lidhje

BE-ja do t’i jap Kosovës 75 milionë euro ndihmë për krizën energjetike


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha të enjten në Prishtinë se Bashkimi Evropian do ta ndihmojë Kosovën me 75 milionë euro për t’u përballur me krizën energjetike.

Zonja Von der Leyen, e cila po zhvillon një vizitë në Ballkanin Perëndimor tha se Kosova do t’i marrë paratë në muajin janar kur edhe pritet një ndihme shtesë prej 500 milionë eurosh për vendet e rajonit për të përballuar çmimet e energjisë dhe për financimin e burimeve të ripërtërishme të energjisë.

BE-ja do t’i jap Kosovës 75 milionë euro ndihmë për krizën energjetike
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

Më 13 tetor, grupi punues për viza i Këshillit të Bashkimit Evropian, zhvilloi diskutimin e parë mbi liberalizimin e vizave për Kosovën. Këshilli tha atëbotë nëpërmjet një njoftimi se “përgjithësisht e ka mbështetur liberalizimin”, por “në mënyrë që të arrihet përparim në këtë çështje, do të jetë e nevojshme të qartësohen një numër temash të ndërlidhura me këtë proces dhe të vazhdohen diskutimet”.

Kosova është i vetmi vend në rajon qytetarët e së cilës nuk mund të udhëtojnë pa viza në vendet e zonës Shëngen.

XS
SM
MD
LG