Lidhje

Lufta në Ukrainë nxit valën e emigrimit të hebrenjve rusë drejt Izraelit


Lufta në Ukrainë nxit valën e emigrimit të hebrenjve rusë drejt Izraelit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Sipas ligjeve izraelite, kushdo që ka një nga gjyshërit hebre mund emigrojë në Izrael dhe të marrë shtetësinë. Vendimi i Presidentit Vladimir Putin për mobilizimin e 300 mijë meshkujve për të luftuar në Ukrainë ka bërë që mijëra rusë të shpërngulen në Izrael.

XS
SM
MD
LG