Lidhje

Shqipëri, mbahet protesta e opozitës. Goditet ish-kryeministri Berisha


EU-SUMMIT/BALKANS
EU-SUMMIT/BALKANS

Përkrahës të opozitës dhe të ish-kryeministrit Sali Berisha zhvilluan sot një tubim proteste pak metra larg Takimit të nivelit të lartë BE-Ballkani Perëndimor.

Organizatorët pohuan se po u tregojnë në këtë mënyrë përfaqësuesve të Bashkimit Europian të mbledhur në Tiranë, mbi korrupsionin qeveritar dhe kërcënimin, që kryeministri Rama po u bën vlerave europiane dhe demokratike.

Pak para se të niste tubimi, ish kryeministri Sali Berisha u sulmua me grusht në fytyrë, nga një person, që sipas tij, është “agjent i policisë kriminale”, ndërsa sipas policisë, ai është person me precedentë kriminalë dhe me çrregullime të shëndetit mendor.

Shqipëri, mbahet protesta e opozitës. Goditet ish-kryeministri Berisha
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Ish kryeministri Sali Berisha u sulmua sot papritur nga 31-vjeçari Gerti Shehu, ndërsa po ecte nga selia e partisë së bashku me ish presidentin Ilir Meta, drejtuesin e Partisë së Lirisë, në drejtim të shëtitores “Dëshmorët e Kombit”, ku po niste një protestë kundër kryeministrit Edi Rama.

Shehu iu afrua dhe e goditi me grusht në fytyrë, u bllokua nga rojet e ish kryeministrit dhe më pas ai u mor nga forcat e policisë.

Zoti Berisha, megjithë goditjen dhe gjurmët e rënda të saj në faqen e djathtë, përshëndeti protestuesit nga podiumi pranë urës në shëtiroten “Dëshmorët e Kombit”.

Ai tha se sot është rasti më i mirë që Europa ta dëgjonte nga shqiptarët të vërtetat mbi krimin, korrupsionin dhe narkotikët, ku është përzjerë qeveria Rama, duke e rrezikuar Shqipërinë.

Zoti Berisha theksoi se kryeministri Rama ka vjedhur votat e lira, ka dhunuar fjalën e lirë të shtypit, po abuzon haptas me pushtetin dhe me fondet publike dhe rinia po emigron masivisht.

“Kemi përballë një kryeministër mafioz, që arrogancën e ka të vetmen përgjigje mbi situatën e krijuar. Për 7 vite janë larguar 27 për qind e popullsisë. Kombit tonë po i vjedhin të ardhmen e tij”, tha zoti Berisha.

Tubimi u mbajt mbi urën e shëtitores "Dëshmorët e Kombit", aty ku policia kishte vendosur barriera hekuri, si perimetër sigurie, për mbarëvajtjen e takimit të nivelit të lartë BE- Ballkani Perëndimor.

Gjatë fjalës së tij në tubim, zoti Berisha bëri thirrje që dhunuesi i tij të lirohej, duke theksuar se autori i vërtetë i sulmit ishte kryeministri Rama. A i shtoi se korrupsioni është mbizotërues në vend dhe kjo nuk und të ndodhë, nëse nuk e bëjnë qeveritarët e lartë

“Në raportet e ndërkombëtarëve Shqipëria shënohet si vendi më i korruptuar i kontinentit. E vërteta është se Edi Rama dhe qeveria e tij si dhe nomenklatura e partisë së tij, janë më të korruptuarit në Europë, ndërsa shqiptarët e thjeshtë, që janë në këtë shesh dhe në shtëpitë e tyre, janë viktimat më të dhimbshme të vjedhjes dhe korrupsionit në kontinent”, tha zoti Berisha.

Në tubim foli edhe ish presidenti Ilir Meta, aktualisht kryetar i partisë së lirisë, duke theksuar qeveria po e shpopullon vendin me keqqeverisjen e saj dhe se koha e e fjalimeve duhet t’i lërë vendin kohës së veprimeve të organizuara ndaj kryeministrit Rama, të cilin e akuzoi si orkestruesin e ngjarjes kundër zotit Berisha.

Policia njoftoi më vonë se 31-vjeçari i cili goditi me grusht deputetin Sali Berisha, është person me precedentë të mëparshëm kriminalë: plagosje, prishje të qetësisë publike dhe në fushën e narkotikëve.

Familjarët i treguan policisë diagnozën klinike, sipas të cilës, 31-vjeçari vuan nga çrregullime psikotike dhe trajtohej prej vitesh për këtë.

Më pas në një konferencë shtypi zoti Berisha deklaroi se njoftimi i policisë ishte një mashtrim, dhe se Gert Shehu “ishte agjent i policisë kriminale”, që u keqpërdor nga kryeministri Rama. Ai tha se këtë akt e kryen zoti Rama, ministri i brendshëm Bledi Çuçi, dhe ish drejtori i policisë Ardi Veliu.

Por kryeministri Edi Rama shpërndau një deklaratë, sipas të cilës, ai dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së sotme.

“Dhuna s’ka qenë, s’është e s’do jetë kurrë një mjet për të adresuar çfarëdo çështje apo shqetësimi dhe kushdo e përdor këtë mjet duhet të përballet me të gjithë forcën e ligjit”, deklaroi zoti Rama.

Për sulmin reagoi një zëdhënës i ambasadës së SHBA-ve. Ai deklaroi se u skandalizuan nga sulmi fizik sot ndaj një anëtari të parlamentit dhe presin, që autoritetet ta hetojnë plotësisht incidentin.

“Askush nuk duhet sulmuar, sepse ushtron lirinë e fjalës në përputhje me ligjin”, shtoi ai në reagimin për ngjarjen para nisjes së tubimit të opozitarëve.

OSBE deklaroi se “jemi të trishtuar për incidentin gjatë protestës së opozitës. Liria e tubimit është një e mirë themelore e demokracisë”.

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, dënoi sulmin fizik gjatë protestës së sotme të opozitës ndaj deputetit Berisha, duke i cilësuar si akte të papranueshme, që bien ndesh me parimet e demokracisë. “Liria e fjalës dhe tubimeve paqësore janë e drejtë kushtetuese dhe si të tilla duhet të garantohen dhe mbrohen”, deklaroi zoti Begaj.

Gjatë një konference shtypi në mbrëmje, drejtori i ri i policisë së shtetit, Muhamet Rrumbullaku, deklaroi se incidenti i ndodhur ndaj deputetit Sali Berisha ishte i paprecedent dhe i dënueshëm, por hodhi poshtë komentet e tij se 31-vjeçari, Gert Shehu është agjent i policisë kriminale, dhe se u përdor për të kryer akt dhune ndaj tij.


“Gert Shehu nuk ka qenë ndonjëherë dhe nuk është agjent i Policisë Kriminale nga asnjë strukture e Policisë së Shtetit. Ai nuk është përdorur asnjëherë nga shërbimet e Policisë së Shtetit si i infiltruar apo si burim informacioni. Dokumenti që vërteton gjendjen e shëndetit mendor të tij iu dha medias nga familjarët e tij”, tha zoti Rrumbullaku.

XS
SM
MD
LG