Lidhje

Rrëzohet një helikopter në Kiev – të paktën 18 të vdekur


Autoritetet ukrainase thanë se së paku 18 persona humbën jetën si pasojë e rrëzimit të një helikopteri në periferi të Kievit të mërkurën. Mes viktimave është edhe ministri i Brendshëm Denys Monastyrskyi, zyrtari më i lartë ukrainas që ka humbur jetën që nga fillimi i luftës 11 muaj më parë.

Policia e Ukrainës tha se nëntë nga viktimat po udhëtonin në helikopter. Helikopteri i shërbimeve të urgjencës, u rrëzua pranë një kopshti në lagjen Brovary, në lindje të Kievit, duke shkaktuar edhe vdekjen e 4 fëmijëve. 29 persona të tjerë mbetën të plagosur.

Mbetet ende e paqartë nëse rrëzimi i helikopterit ishte një aksident apo pasojë e luftës me Rusinë,” ndërkohë që nuk është raportuar për luftime kohët e fundit në zonën e Kievit.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se u ka kërkuar autoriteteve të nisin menjëherë hetimet ndërsa e cilësoi ngjarjen një tragjedi të tmerrshme.

Helikopteri që u rrëzua ishte një “Super Puma” francez, i cili sipas një zyrtari të Ministrisë së Mrojtjes i ishte shitur Ukrainës në vitin 2019 dhe nuk ishte pjesë e furnizimeve që i janë dërguar Kievit pas nisjes së luftës.

XS
SM
MD
LG