Lidhje

Padia për shpifje kundër televizionit “Fox News”; përzgjidhet juria gjyqësore


U përzgjodh sot juria gjyqësore që do të njihet për herë të parë të martën me padinë prej 1.6 miliardë dollarësh, që kompania e makinave elektronike të votimit, ka ngritur ndaj rrjetit televiziv Fox News, duke e akuzuar atë për shpifje lidhur me rolin e saj në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Gjyqi shihet si një provë lidhur me mbrotjen që garanton Amendamenti i Parë i kushtetutës amerikane, për lirinë e shprehjes, ndërsa pritet gjithashtu të hedhë dritë mbi rolin e rrjetit televiziv, në përhapjen e gënjeshtrave lidhur me zgjedhjet presidenciale.

Përzgjedhja e jurisë dhe deklaratat hapëse të palëve ishin planifikuar për ditën e hënën, por gjykatësi i çështjes Eric Davis, vendosi shtyrjen me një ditë të procesit. Gjykatësi nuk dha asnjë shpjegim për shtyrjen, por sipas burimeve në dijeni të çështjes, shtyrja u bë për t’u dhënë palëve kohë të arrijnë një marrëveshje dhe për të shmangur procesin gjyqësor.

Firma ‘Dominion’ akuzon Fox News-in se u dha zë akuzave të rreme për mashtrime zgjedhore, duke e përfshirë atë në një komplot të rremë, sipas të cilit, kompania manipuloi votat në kurriz të ish-Presidentit Trump.

Si pasojë, kompania thotë se ka humbur kontrata dhe se punonjësit e saj kanë qenë subjekt kërcënimesh.

Gjigandi meditatik pretendon se padia e ngritur nga ‘Dominion’ përbën një kërcënim për lirinë e shtypit dhe shton se dëmshpërblimi prej 1.6 miliardë dollarësh, është jo realist e pa logjike ekonomike.

Gjyqi që nis sot shihet si një prej rastet më të bujshme për shpifje në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Emra të njohur të televizionit Fox News si Tucker Carlson dhe Sean Hannity, apo themeluesi i kompanisë Rupert Murdoch, pritet të dëshmojnë gjatë gjyqit gjashtë-javor. Është e paqartë nëse ndonjë prej dëshmitarëve do të thirret për të dëshmuar që sot.

XS
SM
MD
LG