Lidhje

Libër i ri kushtuar fëmijëve shqiptarë që u vranë nga forcat serbe


Libri me titull “Fëmijët Shqiptarë në Kosovë – Viktima të Gjenocidit Shtetëror të Serbisë” i autorëve Hanëmshahe Ilazi dhe Nusret Pllana, iu shtua koleksionit për Kosovën në Bibliotekën e Kongresit në Uashington.

Sipas autorëve, botimi i ri sjell dëshmi mbi vrasjet nga forcat serbe të 1432 fëmijëve shqiptarë në Kosovë, në periudhën 1981-1999.

Gjetjet e librit tregojnë se mbi 14 për qind e numrit të përgjithshëm të viktimave të luftës së fundit në Kosovë ishin fëmijë.

Libër i ri kushtuar fëmijëve shqiptarë që u vranë nga forcat serbe
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Viktima të luftës së viteve 1998-1999 në Kosovë, ishin edhe shumë fëmijë.

Kjo është tema që trajton libri i ri i autorëve Nusret Pllana dhe Hanëmshahe Ilazi, me titull “Fëmijët Shqiptarë në Kosovë – Viktima të Gjenocidit Shtetëror të Serbisë”.

Botimi sjell dëshmi se gjatë luftës së fundit forcat serbe vranë 1392 fëmijë, ndërsa 40 të tjerë u vranë në periudhën 1981-1997.

“Është një libër që të lë pa frymë, të lë pa koment, sepse argumenton katërcipërisht gjenocidin serb mbi shqiptarët në përgjithësi, e mbi fëmijët në veçanti. //1432 fëmijë janë dhimbja më e madhe e njerëzimit do të thoja, jo vetëm për shqiptarët, sepse çdo fëmijë që vritet në botë është dhimbje për mbarë njerëzimin”, thotë për Zërin e Amerikës Dr. Nusret Pllana, autor i librit.

Veprimtari shqiptaro-amerikan, Agim Aliçkaj, po ndihmon përpjekjet e zotit Pllana për ndërgjegjësimin e opinionit ndërkombëtar që mizoritë e forcave serbe ndaj popullit shqiptar të mos harrohen.

“Serbia të ekspozohet sa më shumë për këto krime. Mos të lejohet që të shitet si një shtet demokratik apo përparimtar, por le ta ketë vendin që e meriton në bankën e të akuzuarve”, thotë zoti Aliçkaj.

Të mërkurën ky libër iu bashkua koleksionit të botimeve për Kosovën në Bilbiotekën e Kongresit, në Uashington të Shteteve të Bashkuara.

Shqiptaro-amerikania Nevila Pahumi, specialiste për Kosovën dhe Shqipërinë në sektorin evropian të bilbiotekës, tha se vepra si kjo janë vlerë e shtuar për kërkuesit e huaj.

“Zakonisht njerëzit që vijnë tek ne, në të shumtën e rasteve janë akademikë, por jo vetëm. Meqenëse ndodhemi në Uashington dhe këtu ka universitete të shumta përreth, kemi edhe studentë e studente të reja, jo vetëm shqiptarë por edhe ata që interesohen për studimet shqiptare. Interesimi i studiuesit amerikan mbi Kosovën dhe luftën e Kosovës nuk shuhet. Me kalimin e kohës bëhet më i madh”, tha zonja Pahumi.

Materialet për Kosovën në Bibliotekën e Kongresit u përkasin katër periudhave, asaj të Perandorisë Osmane, të periudhës së shtetit jugosllav, të luftës dhe të shtetndërtimit.

Githsej bilbioteka ka 4 mijë libra, 61 revista, 82 harta, 71 fotografi, 25 filma, 32 audio-inçizime dhe 396 faqe interneti.

Pothuajse 90 për qind e materialeve për Kosovën në Bibliotekën e Kongresit i përkasin luftës së fundit.

Kjo përqindje e lartë sipas zotit Pllana është thirrje për drejtësi.

“Serbia të sillet kaq e papërgjegjshme, kaq e pandërgjegjshme, le që nuk e ka denoncuar asnjërin prej këtyre kriminelëve, sado që ne i kemi emrat dhe mbiemrat e tyre, emrat e ekzekutorëve, lirisht mund t’ju them se për shqiptarët edhe më tutje ka mbaruar së funksionuari e ashtuquajtura drejtësi ndërkombëtare, sepse kriminelët vazhdojnë të shëtisin të lirë”, tha zoti Pllana.

Aktivisti Aliçkaj thotë se propaganda serbe duhet të luftohet me lobim në Uashington.

Ai është pjesë e Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane, një organizatë lobiste që për dekada me radhë është angazhuar për çlirimin dhe shtetndërtimin e Kosovës.

“Çështja jonë është aq e drejtë, saqë me 5 ose 2 për qind të parave që i shpenzon Serbia ne mund të arrijmë rezultate trefish më të mëdha. Por ata janë shumë të angazhuar dhe kanë shfrytëzuar këtë periudhën e vakuumit, që ne jemi tërhequr pak. Janë shumë agresiv në Uashington”, thotë zoti Aliçkaj.

Autori Pllana bën thirrje për më shumë mbështetje nga institucionet në Kosovë dhe Shqipëri, të cilat sipas tij nuk po bëjnë mjaftueshëm që këto krime të mos harrohen.

“Asnjë shtatore, asnjë përmendore, asnjë obelisk. Këtë nuk do ta bënte asnjë racë në botë. Për fat të keq del se ne shqiptarët i kem tri defekte të mëdha, harresën e kujtesës historike, bajraktarizmin dhe servilizmin ndaj të huajve”, thotë zoti Pllana.

Autori Pllana dhe veprimtari shqiptaro-amerikan Aliçkaj këtë javë po zhvillojnë një turne në Amerikë për të paraqitur librin e ri para publikut shqiptaro-amerikan.

XS
SM
MD
LG