Lidhje

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit


Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Shqipëria është vendi i vetëm në Evropë, ku numri i hebrenjve pas Luftës së Dytë Botërore ishte më i madh se para saj. Nga hebrenjët që shpëtuan ishte edhe Johanna Gerechter. Zëri i Amerikës bisedoi me djalin e saj dhe familjarët e shqiptarëve, të cilët ndihmuan familjen Gerechter.

XS
SM
MD
LG