Lidhje

Si u bënë gomari dhe elefanti simbole të demokratëve dhe republikanëve?


Si u bënë gomari dhe elefanti simbole të demokratëve dhe republikanëve?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Dy partitë kryesore në Shtetet e Bashkuara kanë dy kafshë të ndryshme si simbole të tyre. Gomari është simbol i Partisë Demokrate, ndërsa elefanti është simbol i Partisë Republikane. Këto dy kafshë janë pjesë e rëndësishme e fushatës së tyre elektorale. Por, pse pikërisht gomari dhe elefanti?

XS
SM
MD
LG