Lidhje

Maqedonia e zhgënjyer nga Nato

  • Isak Ramadani

Takimi i nivelit të lartë të Natos në Çikago është vlerësuar si dështim për Maqedoninë. Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ndjehet i zhgenjyer për shkak të mungesës së ftesës për antarësimin e vendit në Aleancë, ndërkohë që një pjesë e partive opozitare kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Megjithëse autoritetet qeveritare dhe opozita ishin të vetëdijshme se nuk do të ketë zgjerim të Natos, takimi i Çikagos po nxit debate politike në Shkup.

XS
SM
MD
LG