Lidhje

Damask:  i dërguari i Kombeve të Bashkuara thotë se Siria është zotuar të tërheqë të gjitha trupat nga Libani brenda këtij muaji


Një i dërguar i lartë i Kombeve të Bashkuara thotë se Siria është zotuar të tërheqë të gjitha trupat dhe agjentët e saj të zbulimit nga Libani brenda këtij muaji.

I dërguari i posaçëm, Terje Roed Larsen, e bëri të ditur angazhimin e Sirisë pas takimit me presidentin e Sirisë Bashar al-Asad. Ai tha gjithashtu se një ekip i Kombeve të Bashkuara do të verifikojë tërheqjen e trupave, nëse Beiruti e pranon këtë ofertë.

Siria është ndeshur me trysni ndërkombëtare në rritje për të tërhequr trupat e saj që pas vrasjes më 14 shkurt të ish-kryeministrit Rafik Hariri.

Udhëheqësit e opozitës e kanë akuzuar Beirutin dhe përkrahësit e tij sirianë se kanë patur gisht në shpërthimin që shkaktoi vdekjen e manjatit miliarder, një akuzë që të dyja qeveritë e kanë hedhur poshtë.Tërheqja siriane filloi muajin e kaluar, pas protestave masive që vazhduan për disa ditë në Beirut. Të gjitha forcat siriane janë larguar nga pjesa perëndimore e Libanit. Megjithatë, ende ka trupa të dislokuara në kufirin libanez në pritje të urdhërave të mëtejshme. //az//

XS
SM
MD
LG