Lidhje

Izraeli: Nuk do të zhvillojmë negociata me një qeveri palestineze ku përfshihen grupe ekstremiste


Izraeli thotë se nuk do të zhvillojë negociata me një qeveri palestineze, në të cilën përfshihen grupe ekstremiste që bëjnë thirrje për shkatërrimin e shtetit hebre.

Deklarata e qeverisë izraelite pason njoftimin për fitoren e thellë të grupit ekstremist Hamas në zgjedhjet parlamentare palestineze. Hamasi ka bërë thirrje për shkatërrimin e Izraelit.

Në Uashington, Presidenti Bush tha se nuk beson se Hamasi mund të jetë pjesë e procesit të paqes për sa kohë që të ketë një krah të armatosur.

Ai e cilësoi fitoren e Hamasit si një thirrje drejtuar udhëheqjes palestineze për zbatimin e reformave.

Ndërkohë, Irani e uroi Hamasin për fitoren në zgjedhje.

E ashtuquajtura Katërshja për Lindjen e Mesme tha se palestinezët votuan për ndryshime. Por, grupi thekson në një deklaratë se beson që aspiratat e palestinezëve për paqe dhe shtetin e tyre mbeten të pandryshuara.

Grupi tha gjithashtu se të gjithë pjesëmarrësit në përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje që parashikon ekzistencën e dy shteteve, duhet të heqin dorë nga dhuna, të çarmatosën dhe të pranojnë të drejtën e Izraelit për të ekzistuar.

XS
SM
MD
LG