Lidhje

Toni Bler bën riorganizimin e kabinetit pas humbjeve në zgjedhjet vendore


Kryeministri britanik Tony Blair bëri riorganizimin e kabinetit pas humbjeve të rënda që pësoi partia e tij Laburiste në zgjedhjet e djeshme vendore.

Ministrja e Mjedisit Margaret Beckett u emërua sekretare e jashtëme në vend të zotit Jack Straw i cili u ul në pozitë duke u bërë udhëheqës i laburistëve në Dhomën e Komuneve. Kryeministri Blair hoqi gjithashtu zotin Charles Clarke nga posti i sekretarit të brendshëm. Kjo detyrë iu dha ministrit të mbrojtjes John Reid. Zyrtari i lartë i ministrisë së thesarit Des Brown mori postin e ministrit të mbrojtjes.

Zoti Clarke i quajti ndryshimet një e drejtë dhe përgjegjësi e kryeministrit. Udhëheqësi i Partisë Konservatore të opozitës, David Cameron u përgjigj duke thënë se riorganizimi i kabinetit nuk mjafton dhe se kërkohet një qeveri e re. Partia Laburiste është mbërthyer nga skandale dhe akuza për paaftësi, përfshi lirimin aksidental të më shumë se një mijë të burgosurve të huaj të cilët mund të deportoheshin.

XS
SM
MD
LG