Lidhje

Shqipëri: deputetët reagojnë ashpër ndaj zhvarrimeve në Përmet

  • Armand Mero

Në Shqipëri, deputetë të të dyja krahëve të politikës reaguan të hënën ashpër ndaj ngjarjeve në Përmet, ku përfaqësues të Kishës Ortodokse janë përfshirë në zhvarrimin e banorëve të vdekur të disa fshatrave dhe eshtrat janë përgatitur për t’u dërguar në përmendoren e ushtarëve grekë të vrarë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dje pasdite, rreth 60 arka me eshtra u gjetën në Kishën e Kutalit. Deputetët e quajtën një vepër makabre hapjen e varreve dhe kërkuan ndërhyrjen e autoriteteve policore dhe të drejtësisë.//ii

XS
SM
MD
LG