Lidhje

Kryeministri irakian thotë se do të fillojë fushata për ta bërë Bagdadin më të sigurtë

  • Xhim Rendëll

Kryeministri irakian tha të shtunën se forcat vendase do të fillojnë së shpejti një fushatë për të vënë nën kontroll zonat e Bagdadit nga grupet ekstremiste, që fajësohen për dhunën sektare e cila u ka kushtuar mijëra viktimave. Korrespondenti ynë, Jim Randle, njofton nga Iraku Verior.

Në një fjalim mbi çështje ushtarake, Kryeminitri Nouri al-Maliki tha se një plan i ri mbi sigurimin e Bagdadit i është nënshtruar disa rishkikimeve dhe tashmë është gati.

Kryeministri tha se plani bazohet tek forcat irakiane, të mbështetura nga trupat shumëkombëshe. Plani parashikon kontrollin lagje më lagje nga ana e këtyre forcave.

Zoti Maliki tha se objektivi i planit është mbrojtja e popullit irakian dhe vënia e armëve nën kontrollin e forcave qeveritare, dhe jo të milicisë, pavarësisht nga përkatësia e tyre sektare dhe partiake. Ai tha se forcat e armatosura irakiane nuk do të lejojnë askënd të veprojë në këmbë të qeverisë sovrane të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Njoftimi i kryeministrit pason njoftime nga Uashingtoni se Presidenti Bush do të dërgojë trupa amerikane shtesë në Irak. Presidenti pritet të parashtrojë publikisht planin e tij javën e ardhshme.

Ndërkohë, dhuna në Bagdad dhe gjetkë në Irak vazhdon.

Në një incident, një makinë-bombë shpërtheu të shtunën në qendër të Bagdadit kundër një autokolone ku ndodhej një oficer i lartë i policisë irakiane. Oficeri nuk pësoi gjë, por një person aty pranë vdiq dhe të tjerë u plagosën.

Në komentet e tij të shtunën, Kryeministri Maliki iu përgjegj gjithashtu kritikave që pasuan ekzekutimin e Saddam Huseinit. Ai tha se Saddami i gjykua në një gjyq të drejtë, diçka që ia kishte mohuar shumicës së njerëzve që u ekzekutuan gjatë sundimit të tij. Kryeministri e quajti ekzekutimin çështje të brendshme dhe i kërkoi qeverive të huaja të ndërpresin ndërhyrjen në punët e brendshme të Irakut. //az//
XS
SM
MD
LG