Lidhje

Presidenti Bush vazhdon turneun e tij një javor në Amerikën Latine me një vizitë në Guatemalë


Presidenti Bush ndodhet sot në Guatemalë, ku pritet të diskutojë çështje të tregtisë dhe imigracionit me zyrtarët vendas, ndërsa vazhdon turneun e tij një javor në Amerikën Latine.

Presidenti Bush takohet sonte me homologun e tij guatemalas, Oskar Berger, në qytetin e Guatemalës. Të dy udhëheqësit pritet të diskutojnë lidhur me statusin e mijëra qytetarëve guatemalas, të punojnë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Bush i ka kërkuar kongresit të miratojë një reformë të gjithanshme imigracioni. Ai ka propozuar një program të përkohshëm pune, në bazë të të cilit disa imigrantë ilegalë do të qëndronin në Shtetet e Bashkuara.

Dje zoti Bush vizitoi Kolumbinë dhe shprehu besin tek presidenti Alvaro Uribe, i cili po lufton një skandal politik ku kanë gisht anëtarë të qarqeve të tij të brëndshme. Demokratët në kongresin amerikan vunë në pikpyetje kërkesën e presidentit Bush për ndihma shtesë për Kolumbinë për të luftuar prodhimin e paligjshëm të kokainës. //ze//

XS
SM
MD
LG