Lidhje

Gejts: Shtimi i trupave po jep rezultat


Zoti Gejts shkoi dje ne Bagdad, ku u informua nga komandantet amerikane lidhur me shtimin e trupave, masë që synon t'i vijë në ndihmë ushtrisë amerikane ta mposhtë dhunën sektare, që ka shkatëruar pjesën më të madhe të vendit.

Rreth 28 mijë trupa amerikane shtesë u dërguan në Irak, shumica e tyre në rajonin e Bagdadit.

Komandantët e amerikanë është në plan të raportojnë përsëri në Kongres në shtator, lidhur me rezultatin e dërgimit të trupave. Ndërkohë sot, komandanti i trupave amerikane në Irak Gjenerali David Petreas, tha sot se forcat e tij kanë filluar një ofensivë te re kundër Al-Kaidës në dhe përreth Bagdadit.//kk//

XS
SM
MD
LG