Lidhje

Turqi: Protesta kundër mbajtjes së shamive të kokës në universitete


Dhjetra mijëra turq laikë dolën sot në protesta kundër një plani të qeverisë për të hequr ligjin dhjetra vjeçar që ndalon gratë të mbajnë shamitë e kokës në universitetet e Turqisë.

Protestuesit thërrisnin – Turqia është laike dhe do të mbetet e tillë ndërsa valvisnin flamurin kombëtar dhe marshonin drejt mausoleut të Mustafa Kemal Ataturkut në Ankara. Ataturku është themeluesi i Turqisë moderne dhe simbol i identitetit të saj laik.

Ministri i jashtëm i Turqisë Ali Babaxhan tha sot se Turqia duhet të heqë këtë ligj si pjesë e reformave demokratike të nevojshme për të fituar anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Këtë javë, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim dhe Partia e Lëvizjes Kombëtare dorëzuan një propozim në parlament për të hequr ligjin për shamitë në universitete. //IB

XS
SM
MD
LG