Lidhje

Urdhëri "Nderi i Kombit" për komunën e Postribes në Shkodër


Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, dekoroi sot me Urdhërin "Nderi i Kombit" komunën e Postribes, në Shkodër, në 62 vjetorin e kryengritjes së parë antikomuniste në Shqipëri. Presidenti Topi shprehu mbështetjen për viktimat e krimeve të komunizmit, të cilët tha ai, ende nuk janë dëmshpërblyer, rehabilituar dhe integruar, siç e meritojnë në shoqërinë demokratike. Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli tha se përmes miratimit të ligjit te pastërtisë së figurave, parlamenti do të denoje krimet e komunizmit, ndërsa ish të përndjekurit politikë shpallën një levizje, pikërisht për të nxitur dënimin e këtyre krimeve.

XS
SM
MD
LG