Lidhje

Obama, Mekein, shkëmbejnë kritika në Ohajo


Kandidati demokrat për president Barak Obama dhe ai republikan Xhon Mekein shkëmbyen sot kritika gjatë ndalesave që bënë në shtetin Ohajo.

Në një fjalim ku foli për planet e tij rreth arsimit, senatori Obama e akuzoi zotin Mekein se nuk ka propozuar apo mbështetur ndonjë nismë për përmirësimin e cilësisë së arsimit në Shtetet e Bashkuara gjatë 26 vjetëve në Kongres.

Në një takim tjetër, senatori Mekein premtoi se do t’u verë veton shpenzimeve nga grupet e interesave të veçanta në se zgjidhet. Ai akuzoi senatorin Obama se ka kërkuar fonde prej 1 miliard dollarësh për shtetin e vet Ilinoi, fonde që në fakt nuk kanë qenë miratuar nga qeveria federale.

Që kur zoti Mekein zgjodhi guvernatoren e Alaskës, Sarah Peilin si kandidate për nënpresident, anketat në shkallë vendi i venë dy kandidatët pothuajse barabar përsa i përket përqindjes së votuesve që i mbështesin, me një farë epërsie për kandidatin republikan.

Një anketë e re e gazetës Uashington Post dhe rrjetit televiziv ABC News, tregon se gara për Shtëpinë e Bardhë është e paparashikueshme: 47 përqind e votuesve të regjistruar janë për zotin Obama ndërsa 46 përqind për zotin Mekein.//lk

XS
SM
MD
LG