Lidhje

Rusia dhe Ukraina pranë marrëveshjes mbi gazin natyror


Rusia dhe Ukraina njoftuan një marrëveshje që do t'i jepte fund problemeve të vazhdueshme mes dy vendeve mbi gazin natyror.

Kryeministrat e dy vendeve pritet ta nënshkruajnë marrëveshjen mbi furnizimin me gaz nesër në Moskë. Autoritetet thonë se gazi do të fillojë të rrjedhë menjëherë pasi dy vendet të hedhin firmën mbi marrëveshjen.

Bashkimi Evropian përshëndeti njoftimin, por presidenca e BE-së lëshoi një deklaratë ku thuhet se pret me rezerva arritjen e marrëveshjes pasi Moska dhe Kievi nuk kanë arritur të vënë në fuqi marrëveshjet e tjera të nënshkruara gjatë këtij muaji.

Ekspertët thonë se miliona konsumatorë evropianë dhe industria evropiane mund të rifillojnë të furnizohen me gaz vetëm pas disa ditësh, nëse marrëveshja do të ketë sukses.//ek//

XS
SM
MD
LG