Lidhje

Sekretarja Klinton viziton Kinën, ndalesa e fundit e një turneu në 4 vende të Azisë


Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton tha se debatet me Kinën për të drejtat e njeriut nuk duhet të pengojnë përparimin në fusha të tjera.

Duke folur sot me gazetarët para se të mbërrinte në Pekin, zonja Klinton tha se të dyja vendet nuk duhet të lejojnë që mosmarrëveshjet të pengojnë angazhimet për ndryshimet klimatike, krizën globale dhe kërcënimet e sigurimit. Zonja Klinton mbërriti në Pekin sot në mbrëmje, ndalesa e fundit e turneut saj në katër vende të Azisë.

Nesër ajo do të takohet me presidentin Hu Gjintao dhe kryeministrin Wen Jiabao.

Të djelën zonja Klinton do të marrë pjesë në një shërbesë fetare dhe do të takohet me gra dhe drejtues të shoqësirë civile para se të kthehet në Uashington.

Para se të shkonte në Pekin, Sekretarja Klinton shfrytëzoi vizitën në Korenë e Jugut që së bashku me Seulin t’i bënte thirrje Phenianit që të mos ndërmarrë veprimeve provokuese.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e saj jugkorean, ministrin e jashtëm Yu Myung-Hwan, të dy zyrtarët e lartë i bënë thirrje Phenianit që të kthehet në tryezën e bisedimeve dhe të rihapë dialogun me Seulin.

Kryediplomatja amerikane tha se Pheniani nuk do të mund të vendosë marrëdhënie të reja me Uashingtonin, përsa kohë që fyen Korenë e Jugut dhe refuzon ofertat për bisedime. (ze)

XS
SM
MD
LG