Lidhje

Maqedoni: Fillon zyrtarisht fushata parazgjedhore

  • Isak Ramadani
  • Shkup

Mbrëmë në mesnatë filloi zyrtarisht fushata parazgjedhore në Maqedoni për zgjedhjet presidenciale dhe vendore, të cilat do të mbahen më 22 mars.

Shtatë kandidatë garojnë për postin e presidentit dhe shtatëqind të tjerë për postet e prefektëve në 84 komuna.

Këto zgjedhje paraqesin një test për Maqedoninë, në rrugën e saj drejt integrimeve euroatlantike. Komuniteti ndërkombëtar kërkon që zgjedhjet të zhvillohen në një frymë demokratike.//lk

XS
SM
MD
LG