Lidhje

Nensi Pelozi në Irak, diskuton tërheqjen amerikane


Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan, Nensi Pelozi thotë se Iraku dhe Shtetet e Bashkuara duhet të përmirësojnë procesin e mbledhjes së informacioneve sekrete në përgatitje për tërheqjen e trupave amerikane nga vendi.

Zonja Pelozi e bëri këtë koment sot në Bagdad, ku mbërriti në një vizitë të paparalajmëruar.

Ajo tha se Irakut do t’i duhet një prani më e fortë e shërbimeve të zbulimit në momentin kur prania ushtarake amerikane do të zvoglohet.

Pelozi tha se ajo dhe kryeministri irakian Nuri al-Maliki diskutuan plane për një tërheqje të mundshme të trupave amerikane nga Iraku.

Zonja Pelozi tha se Shtetet e Bashkuara janë të vendosura për ta respektuar marrëveshjen mes dy vendeve për tërheqjen e trupave.

Presidenti amerikan Barak Obama është zotuar se do të tërheqë të gjitha trupat amerikane nga Iraku para gushtit të vitit 2010. //ek

XS
SM
MD
LG