Lidhje

Sekretari i Mbrojtjes Robert Gejts viziton Irakun


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts bëri sot një vizitë të pa njoftuar më parë në Irak.

Sekretari Gejts dhe komandati i forcave amerikane në Irak, gjenerali Ray Odiermo, u takuan me kryeministrin Nuri al-Maliki në Bagdat. Në takim do të diskutohej për ndryshimin e rolit të forcave amerikane në Irak si dhe për shitjen e armëve Irakut për të përmirësuar sigurinë e tij pas largimit të forcave amerikane.

Kjo është vizita e parë e zotit Gejts në Irak, që kur trupat amerikane u tërhoqën nga qytetet muajin e kaluar, në bazë të marrëveshjes që parashikon largimin e gjithë trupave nga Iraku deri në vitin 2011.

Zoti Gejts tha se irakianët e ndjejnë veten në kontroll dhe ai shtoi se ndihet optimist nga zhvillimet që pas transferimit të përgjegjësive të sigurisë për zonat urbane tek irakianët më 30 qershor.
(ze)

XS
SM
MD
LG