Lidhje

SHBA: Më pak njerëz kërkojnë përfitimet e papunësisë


Qeveria amerikane thotë se numri i njerëzve që paraqitën dokumentet e papunësisë për marrjen e kompensimeve ra javën e kaluar.

Departamenti i Punës tha të enjten se kërkesat u pakësuan me 38 mijë javën e fundit të korrikut. Megjithatë, Departamenti tha se numri i njerëzve që marrin përfitime afatgjatë të papunësisë u rrit me 69 mijë, duke kapur shifrën e 6,3 milionëve.

Administrata e Presidentit Obama po i përdor fondet nga paketa e stimujve prej 787 milionë dollarësh për të krijuar vende pune dhe për ta nxjerrë vendin nga kriza. Një nga këshilltaret ekonomikë të Shtëpisë së Bardhë i doli sot në mbrojtje planit, duke thënë se ai ka ndihmuar në zbutjen e rënies ekonomike. Këshilltarja Kristina Romer e krahasoi paketën e stimujve me ilaçet dhe tha se ajo e ka stabilizuar ndjeshëm rënien e lirë që ka pësuar ekonomia. Ajo parashikoi rimëkëmbjen ekonomike në gjysmën e dytë të vitit.//lk

XS
SM
MD
LG