Lidhje

Marrëveshja EULEX-Serbi për policinë ngjall reagime të shumta


Paralajmërimi për nënshkrimin e një protokolli ndërmjet EULEX-it dhe Beogradit për policinë, ka nxitur mospajtime të misionit të Bashkimit Evropian me institucionet e Kosovës, por edhe përplasje të brendshme në Kosovë dhe brenda politikës serbe. Zyrtarë të EULEX-it thonë se protokolli synon luftën kundër krimit të organizuar dhe veprimtarive të tjera të paligjshme që shkojnë përtej kufijve të vendeve të rajonit, por nuk ka motive politike.

XS
SM
MD
LG